Перегляд блогу

четвер, 7 грудня 2017 р.

Для чого потрібна математика?


Відомий фантаст Станіслав Лем якось сказав, що математика – це мова, на якій Бог або природа іноді говорять з людиною. Він зазначав, що головне її властивість – це можливість дисциплінувати свідомість, а тому вона важлива і гуманітаріям, і філософам.
Взагалі математичні інструменти можна використовувати в усіх областях наукових знань, навіть слабоструктурованих (просто в цьому випадку використовується лише мала частина методик). На жаль, в сучасному світі математика найчастіше використовується при написанні великих наукових робіт для отримання наукових ступенів. У звичайному житті використовується вкрай рідко, не дивлячись на всі можливості такої дисципліни.
Для чого ж може бути корисна математика?
1. Очевидна область застосування – сфера діяльності. Інженери, будівельники, технологи, проектувальники просто не можуть обійтися без використання математичних інструментів у своїй роботі.
2. Для задоволення внутрішніх потреб самої математики.
3. Математика – одна з небагатьох областей знань, яка дає потужну зарядку для розуму. Більш того, викид ендорфінів після виконання складного завдання можна порівняти з перемогою в якомусь спортивному турнірі або набуттям давно бажаної речі.
Знайдене математичне рішення наповнює людини щастям, захватом, радістю – а такі почуття, як відомо, подовжують людині життя. Більш того, робота думки на кшталт важкої фізичної навантаженні – людина точно також втрачає у вазі і відчуває напругу. І хоча заняття математикою не замінять занять спортом, вона в ряді випадків не менш корисна.
4. Нарешті, математика прекрасно розвиває мислення. Існує приказка, яка говорить, що якщо виконання незнайомій роботи доручити представникам різних професій, найкраще її виконає саме математик. Чому? Він вміє побачити головне, не розпорошуючи на деталі, може побачити мету свого життя, вибудувати структуру.
Крім того, математик має добре розвинену уяву – в ситуації умовності він не губиться і вміє зчитувати умови, відсікаючи зайве. Недарма з тих же математиків виходять неперевершені юристи – ось де потрібна чітко вибудувана логіка і ясність мислення! А адже юристи – одна з найбільш затребуваних професій сьогодні.
Що ще дає математика? Уміння моделювати. Багато математичні моделі складні для сприйняття, але якщо розібратися в них, зрозуміти, на чому вони збудовані, їх можна буде в подальшому застосовувати в будь-яких інших областях – вони базуються на реальних основах.
Як інструмент, математика дає також можливість об’єктивно оцінювати ситуацію. І це одне з найважливіших її якостей. Можна ніколи в житті не застосувати жодного логарифма, інтеграла або синуса, але можна чудово навчитися бачити причину і наслідок, розділяти форму і зміст, прогнозувати можливі наслідки тих чи інших рішень.
Не дивно, що найбільш видатні математики були або прекрасними філософами, або поетами і літературно обдарованими людьми. При цьому такі представники світу знань завжди відкриті новому, з радістю сприймають будь-які незвичайні або навіть суперечать базовим течії та ідеї, ніколи не зупиняються в своєму саморозвитку і безперервно вдосконалюють свої знання про світ.
Таким чином, математика – це не тільки і не стільки наука обчислення, скільки область, що досліджує природу функціональних залежностей, їх вплив на різні сторони життя і можливості застосування на практиці. Чи не формули в математиці мають значення, а то, що вона дає – розвиток мислення, уяви і вміння бачити природу речей.

Немає коментарів:

Дописати коментар